Tramal ja kodeiini leikkauskivun jälkeen

Olen 20- vuotias nuori mies, olin kuukausi sitten leikkauksessa. Sain kipulääkkeeksi ensin panacodia ja sen jälkeen tramalia. Käytin panacodia noin 2 viikkoa 6kpl päivässä. Huomasin saavani lääkkeestä hyvän olon. Sit toi loppu ja pyysin uudelle kipulääkkeelle reseptin, sain tramal 50 sitä nopeavaikutteista. Sitä sitten vedin parisen viikkoa tähän päivään saakka. Otin yleensä tota iltaisin 4kpl kerralla ja se olo, mikä siitä aina tuli oli jotain josta tykkäsin. ( Otin tota siks isomman annoksen että sais hyvät olot). Tota 4kpl/vrk jatkoin tähän päivään saakka ja huomasin todella pitäneeni tuon lääkkeen vaikutuksesta paljon. Oli jotain niin hienoo noi olot. Nyt 2 tramal pakettia ja melkein 2 panacod porepakkausta syönee loppui reseptit ja lääkkeet. Ollut nyt 26h ilman, ja tuntuis jotenki omevan alakuloisuutta ja tekis mieli vaan ottaa tramalia sen hyvän olon takia. Voiks olla mahdollista että " noin pienen" käytön jälkeen vois ilmaantua viekkareita?

Rippuu varmaan siitä minkä kokoisia paketteja lääkäri on sinulle kirjoittanut? Viekkareista en osaa sanoa muuta kuin, että kaikki on täysin yksilöllistä ja opioideihin/opiaatteihin voi koukuttua helposti erityisesti psyykkisesti.